Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Jak malovat akrylovými barvami

 

Pořídili jste si akrylové barvy a teď přemýšlet jak začít?

Ničeho se nebojte, ve skutečnosti je to jedna z dostupnějších metod malování i pro začátečníky.

Potřebný materiál je minimální a metodologie není složitá.

Připraveni? Začínáme.

Nachystejte si podklad, na který budete pracovat. Počítejte se savostí materiálu, to se týká především papíru, lepenky, sololitu a plátna. Pro první pokusy a "hrátky" s barvami nepotřebujete mít profesionálně natažené plátno s trojtou vrstvou šepsu, ale postačí vám kousek lepenky nebo vysokogramážní papír (400 g/m2). Aby se zabránilo zbytečné savosti barev do pokladu budete používat šeps, pro práci s akrylem se doporučuje používat akrylový šeps. Natírá se zpravidla širokým plochým štětcem ve dvou základních vrstvách - horizontální a po zaschnutí ještě jedna vertikální. 

Barvy si připravte ideálně na dřevěnou paletu, ale existují i jiné palety, které se dají použít, pokud zrovna žádnou nevlastníte. Volba štětce je na každém malíři, někteří preferují krátké rukojeti na menší obrázky, někteří mají svůj oblíbený velký široký štětec, se kterým dokáží vykouzlit i ty nejjeměnšjí detaily. Určitě by měl být plochý a postupem času si sami zvolíte, co vám vyhovuje nejlépe. Využít pro malbu akrylem můžete také mastechiny - malířské špachtle. 

Už vám schází pouze kelímek s vodou, pokud budete potřebovat, hadřík na vytírání štětců a malířský stojan, nebo jinou vhodnou podpěru obrazu.

Nanášejte vrstvu barev podle potřeby, většinou stačí tenčí vrstvy, po zaschnutí (které je velmi rychlé), se hned můžete ujistit, zda je odstín správný. Počítejte s tím, že odstín po zaschnutí změní intenzitu a také ztmavne o dva tóny. Nebojte se začínat se světlejšími odstíny a časem získáte zkušenosti a budete vědět, jak se změní. Proto si hned ze začátku pořiďte větší balení odstínu bílé akrylové barvy, které spotřebujete opravdu hodně k zesvětlování ostatních odstínů.

Další základní odstíny jsou žlutá, červená, zelená, okr, modrá, hnědá a černá. Akrylové barvy se snadno mísí navzájem, používejte ideálně 2 - 3 odstíny. 

Akrylové barvy mají výhodu, že se mohou vrstvit, ne nekonečně mnohokrát, ale pár tenkých vrstev snesou. Pokud se vám odstín nezdá, můžete ho ještě ihned po nanesení, setřít - ideálně mastechinem nebo žiletkou. A po zaschnutí nanést jiný odstín, který se vám lépe hodí do obrazu.

Jakmile máte obraz hotový, po krátkém zaschnutí je připraven k pověšení nebo jiné manipulaci.

Nezapomeňte po práci štětce i paletu vymýt pod tekoucí vodou, akryl zasychá rychle a pak se špatně čistí. Můžete také použít mýdlo přímo určené k čištění štětců.