Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Jak vybrat správný malířský stojan

S malířskými stojany může mít někdy výtvarník víc práce než užitku. Nejenže musí nejdřív vyřešit, kam vůbec stojan umístit, aby se mu co nejlépe tvořilo, ale už samotný výběr podstavce je zásadní. 

Pokud i Vy máte hlavu jako pátrací balón z široké nabídky, jenž se na trhu nachází, pojdťe se s námi podívat, jak si vybrat toho pravého pomocníka. 

Pro začátek je dobré si dát pozor na dva důležité parametry. Tím základním je velikost obrazů, které budou pod rukama umělce vznikat. Zadruhé je to místo, které má pro tvorbu vymezené. Ať už tedy hledáte malířský podstavec do malého uměleckého koutku, vlastního ateliéru nebo přírody, je potřeba se nejdříve zorientovat ve svých možnostech. 

1. STOLNÍ STOJANY

Stolní stojany jsou malé a tudíž i praktické. Při uskladňování není problém je schovat téměř do jakékoliv skříně. U většiny stolních stojanů je základní kostra tvořená podobným způsobem, některé však mají navíc pevnější základnu a mohou být opatřeny praktickým šuplíkem na uložení výtvarných potřeb.

Velkou výhodou těchto podstavců je jejich skladnost, jsou tedy ideální hlavně pro menší prostory. Hodí se také pro děti, které si k tvoření můžou pohodlně sednout u stolu a malovat svá první umělecká díla. Mezi další výhodu patří také zpravidla nižší cena. Nevýhodou ovšem může být právě malá velikost, jenž omezuje možný rozměr plátna/desky/papíru, na který malujete. Obvykle bývá maximální výška 70 cm.

Pro dekorativní účely velmi dobře poslouží takzvaná trojnožka. Obraz či fotografii elegantně vystaví na odiv a její jednoduchý design dílo opticky nenaruší. Navíc je velmi praktická díky skládání do minimálních rozměrů. 

                         

2. ATELIÉROVÉ STOJANY

Druhým typem jsou stojany, které se kvůli své výšce už jen tak lehce nevejdou do každého prostoru, a to i přesto, že se jim říká ateliérové. Podobný stojan si lze pořídit také do bytu, domu nebo kanceláře, nutné je ale počítat s potřebným větším prostorem k umístění. Nezapomeňte, že i při tvoření budete potřebovat zhruba 2m volný prostor před stojanem. U tvorby budete totiž často odcházet a dívat se z dálky, abyste na své dílo kvůli většímu rozměru pořádně viděli. 

Výhody jsou tedy jasné. Můžete tvořit teoreticky vše, co vás napadne, a to i ty největší rozměry 180cm pláten nebo desek na výšku. Velikost samotného stojanu ale může být i přítěží, kterou nelze umístit kamkoliv. Proto zvažte, jestli je prostor pro stojan vhodný a umožňuje správnou manipulaci s dřevěnou konstrukcí a hlavně s malířským plátnem. 

Počítat je také potřeba s vysokou pořizovací cenou. Nenechte se zlákat levnějšími variantami, investice do kvalitního stojanu se totiž vždy vyplatí. Kvalitní stojan pořizuje výtvarník ideálně pouze jednou za život a často vydrží i pro další generaci. V případě, že se bude jen tak povalovat nevyužitý, můžete ho vždy prodat. Poptávka po použitých, ale kvalitních ateliérových stojanech, je stále velká. 

Při pořizování ateliérového stojanu doporučujeme osobní prohlídku. Sami si raději vyzkoušejte, jestli nastavování všech možných poloh je přesně takové, jaké ke své práci potřebujete. Někdy po koupi přijde zklamání z technického provedení stojanu, a to hlavně u levnějších variant. Stojany, které nemají výškově nastavitelné polohování a mají jednodušší konstrukci, jsou určené spíš na výstavu už hotových obrazů, fotografií, firemních tabulí atd. 

Existují i speciální stojany, které se dají polohovat do vodorovné polohy, a jsou tak vhodné pro kresbu nebo malbu především akvarelem.

               

3. POLNÍ STOJANY

Polní stojany jsou jakýmsi kompromisem mezi stojany stolními a ateliérovými. Většinou mají tvar již zmíněné trojnožky, u které lze každou nožičku nastavit individuálně podle nerovnosti terénu. 

Výhodou těchto podstavců je lehká konstrukce, která se dobře skládá a přemisťuje. S úplně velkými rozměry obrazů však nepočítejte, plátna či desky můžou mít maximálně 110 cm. Polní stojany jsou také o něco méně stabilní, než je tomu u podstavců pro interiérové použití. 

TIP: Pro malování v plenéru se umělcům často hodí kufřík. Tento chytrý pomocník unese všechny malířské potřeby od barev přes štětce až po paletu.

            

Doufáme, že se nyní v typech stojanů vyznáte lépe. Nyní je už jen na Vás, jaký si nakonec pro svou tvorbu vyberete!