Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Malířský stojan do bytu, ateliéru nebo do přírody.

Než začnete malovat, vždy budete řešit, kam umístit stojan, aby se Vám co nejlépe tvořilo. I když máte zrovna chuť na tvorbu veledíla na plátně větších rozměrů, prostor a malířský stojan Vám jasně maximální velikost omezí.

Jak tedy vybrat ten pravý malířský stojan? 

Základním parametrem, kerý je důležitý si uvědomit před pořízením malířského stojanu, je velikost obrazů, které budou pod Vašimi rukami vznikat a hned jako druhý parametr místo, které máte pro tvorbu vymezené.

 

Začneme podle velikostí:

1. STOLNÍ STOJANY

- malé, praktické a při uskladnění nemáte větší problém ho schovat do jakékoliv skříně. 

Výhody jsou tedy velkým plusem hlavně pro menší prostory, ideálně také pro děti, které si pohodlně sednou ke stolu a můžou si malovat svá první umělecká díla. Mezi další výhodu patří také malé pořizovací náklady.

Nevýhodou naopak právě kvůli malé velikosti je omezení max. možného rozměru plátna/desky/papíru, na který malujete (obvykle max. výška 70 cm).

U většiny stolních stojanů je základní kostra tvořená podobně, některé mají základny pevnější a mohou také být opatřeny praktickým šuplíkem na výtvarné potřeby:

                         

Pro dekorativní účely velmi dobře poslouší trojnožka - Váš obraz, fotografii elegantně nechá na odiv Vašim očím. Velmi praktické složení do minimálních rozměrů. 

2. ATELIÉROVÉ STOJANY

- díky své výšce se už jen tak lehce nevejdou do každého prostoru, i když se jim říká Ateliérové, můžete si pořídit takový stojan také do bytu, domu nebo kanceláře, ale počítejte s větším prostorem na umístění a hlavně také při tvoření cca 2 metry volnou plochu před stojanem. U tvorby budete často odcházet a dívat se z dálky. 

Výhody jsou tedy jasné - můžete tvořit svá díla větších rozměrů, ty největší rozměry jsou kolem 180 cm (plátna/desky na výšku).

Speciální stojany se dají také polohovat do vodorovné polohy a jsou tak připravené na kresbu/malbu především akvarelem:

               

U pořizování ateliérového stojanu se doporučuje osobní prohlídka, sami si raději vyzkoušejte, jestli nastavování všech možných poloh je přesně takové, jaké ke své práci potřebujete. Někdy můžete být zklamáni provedením stojanu, hlavně u levnějších variant si někdy musíte sami svou šikovností dopomoci ke svému vytouženému výsledku. Stojany, které nemají výškově nastavitelné polohování, mají jednodušší konstrukci, jsou především určené na výstavu už hotových obrazů, fotografií, firemních tabulí, atd. 

Nevýhoda je stejná jako výhoda, je to velikost samotného stojanu, který bohužel neumístíte kamkoliv. Proto zvažte, jestli prostor je vhodný a umožní Vám správnou manipulaci se stojanem a hlavně s malířským plátnem. 

Počítejte také s vysokou pořizovací cenou, ale nenechte se zlákat levnějšími variantami, investice do kvalitního stojanu se Vám vyplatí. Kvalitní stojan kupujete ideálně 1x za svůj život a měl by vydržet i pro další generaci. Můžete ho také velmi dobře prodat. Poptávka po použitých, ale kvalitních, ateliérových stojanech je stále velká. 

3. POLNÍ STOJANY

- je to kompromis mezi stolním a ateliérovým stojanem

Výhoda je lehká konstrukce, která je velmi lehce složitelná a přemístitelná na potřebné místo v terénu. 

Většinou ve tvaru trojnožek - každou nožku je možné nastavit individuálně, právě podle nerovností v terénu.

Velmi praktickým pomocníkem bývá kufřík, ve kterém si zároveň nesete všechny malířské potřeby (barvy, paletu, štětce):

            

Nevýhodou je menší možnost pro velikost plátna 90 - 110 cm a menší stabilita než je tomu u atelérového stojanu. 

Ale jinak velmi dobrý poměr - výkon/cena. 

Doufáme, že jsme Vám pomohli trochu se zorientovat v typech stojanů a teď je na Vás, jaký si pro své potřeby zvolíte a budete mít radost z tvoření.