Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Jak vybrat správný papír

Každý výtvarník ke své práci někdy potřeboval papír. Ale jak se vyznat v tolika různých typů? Stačí se jen zorientovat v základních parametrech a hned budete mít jasněji. 

Předtím, než si pořídíte buď kusový papír nebo rovnou blok papírů, si rozmyslete, jakým médiem na něj budete tvořit. Od toho se většinou odvíjí první charakteristika papíru - gramáž (= hmotnost papíru o ploše 1 m2). Ta nám říká zjednoduše řečeno, jak je papír "tvrdý" - neboli, kolik toho snese a jak moc se na něm můžete "vyřádit". 

Pro představu začneme u klasického kancelářského papíru - ten má cca 80 - 100 g/m2, což mají také většinou skicáky - určené pro náčrtky, skici většinou tužkou. Větší gramáž papíru od 100 do 150 g/m2 využijete také na skicování (některé sketchbooky jsou i 160 g) - můžete používat už jako grafické papíry pro markery a tuše, které papír lépe snáší, tzv. se "nepropíjí". Nad 150 g/m2 se už papíru neříká papír, ale karton. A jsou určeny většinou už pro morká média (ideálně od 200 g/m2) - např. akvarelové barvy, tempery, akryl a ze suchých médií se nejčastěji využívají na kresbu pastelem nebo uhlem. 

Druhým aspektem při výběru je také povrch papíru - struktura:

       Můžete se setkat s extra jemným povrchem, jemným povrchem, jemně hrubou strukturou, hrubou strukturou a pak opravdu drsnou                     (podobná brusnému papíru - určená pro pastel). 

       Ty jemné použijete např. na skicování tužkou nebo markery, vhodná je pro designery, ilustrátory a také na kaligrafii. Strukturované naopak           oceníte při akvarelu, kdy vám vytváří nerovný povrch zajímavé efekty, a ty nejhrubší jsou určené pro pastel a uhly, v jejich "mezerách" se             dobře usazuje nanášený prášek a zůstává tak na místě. S tím souvisí také označení, se kterým se můžete setkat na obalu bloku: lisované         za studena (cold pressed - CP) - to jsou ty s větší strukturou, lisované za tepla (hot pressed - HP) - jemný povrch a nebou také drsné              (Rough - R). Mezi speciální struktury patří pro olejomalbu struktura podobná lněnému plátnu. 

 

Každý papír, ať už samostatně, tak také v bloku, má odlišnou barvu - není bílá, jako bílá. Některé nesou označení - tradiční bílá, jiné zase Extra bílá, proto si vybírejte především podle svého záměru - pokud chcete malovat akvarel, kde bude součástí malby bílá a chcete opravdu "sněhově" bílou, doporučuji extra white. Pokud vám nevadí odstín trochu do krémova, pak volte tyto odstíny. Samostatnou kapitolou jsou barevné papíry - ty s menší gramáží využijete třeba na koláže, ty s větší hmotností a s jemnou strukturou např. na vytvoření paspart okolo obrázku, jemné odstíny a nebo naopak tmavé odstíny (vč. černé) se často využívají práve na kresbu pastelem.

A teď se ještě rozhodnout, jaký rozměr zvolíte. Nebývá to takové těžké rozhodování, jako u dvou předchozích vlastností, už proto, že na trhu jsou většinou stejné bloky ve více rozměrech. Ať už začnete vybírat z typizovaných rozměrů řady A (A6, A5, A4,...atd.) nebo se rozhodnete pro netypické tvary - čtverce, širokoúhlé, tak mějte také na paměti, jak jsou bloky vázané. Najdete je buď v kroužkových vazbách nebo lepené z jedné strany v deskách (některé i ve velmi tvrdých - lepenkových). Pak záleží opět na vaší volbě, jaké vám k danému účelu lépe vyhovují. Pro akvarel jsou bloky připravené jako celolepené - to znamená, že jsou po všech stranách k sobě slepné lepidlem a tím zaručují, že se vám během mokré malby nesrolují, ale zůstanou vypnuté. Po práci je jednoduše odříznete nožíkem na papír.

Máte už v tom nepřeberném množství typů papíru jasněji?

Už jste si vybrali správnou gramáž, strukturu, barvu a rozměr?

Našli jste, co jste hledali? Pokud ano, hurá do práce, pokud ne, napište nám, rádi poradíme.