Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Základy malování akvarelem

 

Spousta začátečníků se pouští do malby akvarelem s velkým prvním nadšením, které ale po chvíli opadne, pokud neznají správné postupy. 

Většina si myslí, že vodovkami už přeci malovali na základní škole ve výtvarce, a tak to nebude žádná věda. Ale opak je pravdou, něco málo vědy na této technice opravdu je.

Představíme nejprve důležité poznatky a základy malování akvarelem:

Akvarely jsou vodou ředitelné barvy a pužívají se už po tisiciletí. Jejich pigmenty jsou barviva, která se buď rozpouštějí nebo drobné částečky, které tvoří ve vodě suspenzi.

Dají se jednoduše nanášet, ale jejich korigování na papíře není už tak intuitivně předvídatelné a k dosažení perfektního výsledku je třeba praxe. Barvy jsou transparentní a proto výběr barvy podkladu - kterým je především akvarelový papír - je důležitý (odstíny jsou obvykle od sněhově bílých, přes klasické bílé až po krémové). 

Výběr akvarelových barev:

* barvy v tubách - obvykle k dostání v 5ml nebo 12ml tubách, jsou polotekuté a dobře míchatelné. Velkou výhodou je možnost míchání větších dávek barev na velké vrstvě/ploše (vymáčknete si přesně tolik, kolik potřebujete). 

* barvy v pánvičkách (půl pánvičkách) - neboli miskách - jsou suché, praktické a dobře přenosné, např. při plenéru (malování v přírodě). 

Profesionální akvarelové barvy pro umělce mají větší poměr pigmentů k pojivu než cenově přijatelnější verze barev pro studenty. Jako začátečník proto začněte u studentských barev, naučte se správné technice a až potom si pořiďte ty nejkvalitnější, jaké si budete moci dovolit (celosvětovou špičkou v tomto odvětví jsou akvarelové barvy Leningrad - mistrovské akvarelové barvy). 

Pro začátek je také  vhodná sada štětců na malování akvarelem, vyzkoušíte si různé velikosti a po zdokonalení si můžete pořídit profesionální malířské štětce. Ty jsou většinou vyráběny ze sobolího vlasu. Je pružný, drží tvar a štětce pojmou spoustu vody a barvy. Nejvyšší kvalita je pak vyrobena z kolinského sobola (druh lasičky), prodávané pod názvem: štětce na akvarel Kolinski, další přírodní štětce vhodné pro velkoplošné lazury - široké, tzv. lazurní štětce - vyrobené z veverčího nebo kozího chlupu. Dále pak existují směsi sobolích chlupů a syntetických vláken, jsou levnější, ale také velmi dobře poslouží. 

Jaký zvolit akvarelový papír?

Formát je zcela na vašem výběru, podle čeho se ale musíte řídit, je gramáž papíru. Ta je obvykle kolem 200 g/m2, 230 g nebo 300 g až do 640 g/m2. Povrch papíru také hraje jednu z hlavních rolí. Chcete, aby váš konečný výsledek - a akvarelové obrázky - měl stukturu nebo si přejete mít hladký, ničím nerušený povrch? Rozdíly jsou ve výrobě - lisované za studena (hladký) nebo za tepla (jemná struktura). 

Před začátkem si nezapomeňte také připravit sklenici/kelímek s vodou - a to hned 2x - jeden na vymývání štětců a druhý s čistou vodou na nabírání čisté vody k malbě. 

Malířské techniky se nejlépe naučíte na některých z nabízených kurzů k tomu určených. Není jednoduché pochopit malbu akvarelem z knih nebo z videií. I malíři profesionálové se do akvarelu buď zamilují a věnují se mu téměř výhradně nebo se mu záměrně vyhýbají, a ví proč. Experimentovat se dá se vším, ale pokud chcete tento technologický postup správně pochopit, je potřeba velká dávka trpělivosti a píle. Výsledky se časem a praxí dostaví.