Jaké vybrat akrylové barvy

 

Rychle schnoucí a vodou ředitelné akrylové barvy jsou stále více a více oblíbené u všech kategorií umělců především pro své snadné použití.

Co potřebujete vědět, abyste už dneska mohli začít malovat a věděli alespoň základ informací jak malovat akrylovými barvami

Začneme postupně, aby jste nebyli zahlceni hned všemi technologickými postupy, které lze s akrylem využít. 

Připravené byste měli mít akrylové barvy - ať už jednotlivé odstíny podle toho, jaký konkrétní námět chcete malovat, a nebo se pro začátek vyplatí sada akrylových barev, která vám usnadní první výběr odstínů. Obsahuje většinou akrylové barvy v tubě v základních 12 nebo 18 barvách. Po pár prvních použitích zjistíte, jaké odstíny Vám nejrychleji mizí, a jaké je tedy dobré mít ve větším výhodnějším balení (např. 120 ml nebo 500 ml) a pořídit tak akrylové barvy levně. Nejvíce se obecně spotřebuje akrylová barva bílá a pak záleží na motivu - oblíbené metalické odstíny (např. akrylová barva zlatá nebo akrylová barva stříbrná). 

Na trhu najdete velký výběr, orientovat se můžete podle značek akrylových barev. Rozdíl bývá v tom, jaké přidávají barevné pigmenty do akrylových barev.  Většinou vyrábí řady jak studentské, tak také umělecké akrylové barvy (mistrovské).  Mezi velké výrobce patří česká značka Koh-i-Noor, americká Royal & Langnickel, ruská Nevskaya-Palitra, francouzská Pébeo a další.

Všechny akrylové barvy jsou vodou ředitelné, což ale neznamená, že k jejich nanesení na podklad nutně potřebujete vodu. Jednou z výhod je, že barvy můžete nanášet rovnou z tuby na připravený podklad (papír, lepenku, šepsovaný sololit, plátno,..), rychleschnoucí vlastnost vám umožní snadno dokončit obraz již za několik minut nebo hodin.