Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Štětce na malování

 

Každý, kdo si chce pořídit nový štětec na malbu, je překvapen z široké nabídky na trhu. 

V první řadě, si rozmyslete, jakými barvami budete pracovat a podle toho také roztřídíme základní typy štětců: 

* štětce na akvarel

- vyráběny převážně z přírodních materiálů - např. z  veverčích chlupů, kolinsky (druh lasičky), sobolí, červený sobol, nebo směsi přírodních a syntetických štětin 

- typy štětců - nejčastěji kulaté štětce se špičkou, velké ploché štětce jsou dobré na rozmývání barev na větší plochy (tzv. lazurní). Linery a riggery jsou dlouhé a úzké s dlouhým vlasem pro tenké linky. 

- délka rukojeti bývá zpravidla krátká, ale jsou také kvalitní štětce s dlouhou rukojetí.

* štětce na akryl a olejomalbu

- u těchto štětců není jednoznačné, jaký vybrat, protože hodně záleží na technice, pro kterou je chcete použít. Pokud pracujete s řídšími barvami je dobré poohlédnout se po měkčím štětci (materiál je přírodní, syntetický nebo opět jeho mix)., pokud plánujete malbu spíše hutšími barvami (pastózní), vyberte si tvrdší štětce. Mezi přírodní patří především vepřové štětiny, ze syntetických pak taklon (zlatý, hnědý, bílý). Postupně přijdete na to, jaký štětec vám vyhovuje pro konkrétní hustotu barev, aby byl výsledek dle vašich představ. Kvalitní štětec na akrylovou barvu vám vydrží i několik let. 

- používá se většinou plochý štětec, který si sami můžete zastřihnout podle potřeby, nebo koupit již "zastřižený" do tvaru kočičího jazýčku - filbert

- rukojeť u těchto štětců je většinou dlouhá, dřevěná (někdy akrylová), ale někomu vyhovuje kratší, opět záleží na vašich preferencí. 

* štětce na podklady - šepsy

- tvarově jsou to široké ploché štětce z přírodního nebo syntetického materiálu, díky kterým rychle nanesete větší množství barev/šepsu na podklad (podmalbu). 

* štětec vějíř

- opravdu ve tvaru rozevřeného vějíře, může být jak z přírodního, tak také ze syntetického materiálu. Nezadrží mnoho barvy, a tak jsou vhodné pro techniky suchým štětcem a jemné prolínání nebo různé efekty. 

* speciální štětce

- mezi tyto patří především štětce pěnové (pěnové houbičky ve tvaru čverců nebo koleček), vodní štětce (štětec na vodu naplníte jednoduše vodou - zejména pro akvarel), tupovací štětce (pro speciální efekty nanášení barvy kolmo k podložce), 

Velikosti štětců

Můžete se setkat se štětci o několika štětinách (označení je např. vel. 20/0, 10/0, 5/0, 000, 00 a 0), ty jsou určené na detailní práci, přes klasické velikosti č. 2, 4 , 6,.... 24, až po ty šikoré, podkladové - 25 mm, 50 mm, ..atd. (někdy označováno také v palcích 1",.. atd.)

Sady štětců pro malování 

Velkou výhodou, nejenom cenovou, je pořízení sady štětců - vyzkoušíte si tak různé velikosti a tvary a podle toho pak můžete zjistit, který ze štětců Vám vyhovuje nejlépe. Sady štěců pro malování obrazu využije od podkladových širokých, přes střední velikosti až po ty tenké na detaily. 

Jak pečovat o malířské štětce

Po ukončení malby nezapomeňte štětce pořádně očistit, abyste tak prodloužili jejich životnost. U akvarelu a akrylu je čištění jednoduché, vymývejte pod tekoucí vodou, dokud neteče čirá voda, jemně štětiny prokládejte nehtem u palce ruky. Můžete použít také mýdlo pro mytí štětců, které je k tomuto účelu přímo vyrobeno. U oleje je čištění o něco složitější - po práci otřete olejovou barvu ze štětce hadrem, poté jej ponořte do rozpouštědla nebo lakového benzínu, abyste odstranili zbývající barvu. Štětec pak vymyjte pod tekoucí vodou - stejně jako předchozí čištění. Štětce po důkladném vymytí zabalte ideálně do čistého papríru a nechejte volně uschnout.

A jsou připraveny na další použití.