Nenašli jste, co potřebujete? Napište nám: info@atelierumeni.cz

Malý přehled štětců

Každý, kdo někdy vybíral štětec na malbu, byl nejspíš zaskočen širokou nabídkou, jenž se na trhu nachází. Aby byl váš lov za ideálním nástrojem pro uměleckou tvorbu o něco příjemnější, přinášíme stručný přehled, který Vám výběr jistě usnadní. 

Nejprve je důležité si rozmyslet, s jakými barvami bude člověk vůbec pracovat. Podle toho pak lze rozlišit základní typy štětců.

  1. Akvarel 
    Štětce na akvarelové barvy jsou převážně vyráběny z přírodních materiálů, jako jsou například veverčí chlupy
    , kolinsky (druh lasičky), nebo směsi přírodních a syntetických štětin. Nejčastěji mají kulatý tvar se špičkou, nebo jsou tzv. lazurní, tedy velké a ploché (ideální na rozmývání barev na větší plochy). Linery a riggery jsou pro změnu dlouhé a úzké s dlouhým vlasem vhodným pro malbu tenkých linek. Rukojeť u těchto nástrojů bývá zpravidla krátká, na trhu lze najít ale i kvalitní štětce s delší rukojetí.

  2. Akryl a olejomalba

    V případě akrylových barev a olejomalby je výběr štětců trochu složitější a záleží především na technice, pro kterou je chcete použít. V případě, že pracujete s řidšími barvami, je dobré se poohlédnout po měkčím štětci z přírodního, syntetického nebo nakombinovaného materiálu. Pokud ale malujete spíš hustší barvou (tzv. pastózní), sáhněte v obchodě po tvrdších štětcích. Mezi přírodní materiály řadíme především vepřové štětiny, ze syntetických pak lze uvést taklon (zlatý, hnědý, bílý). Většinou jsou ploché a tvůrce si je může sám podle potřeby zastřihnout. Lze pořídit také takzvaný filbert, jenž má tvar kočičího jazýčku. Ačkoliv rukojeť bývá většinou dlouhá a ze dřeva, lze samozřejmě používat i krátké nebo z akrylu. Podstatné je, že kvalitní štětec na akrylovou barvu vydrží i několik let používání.

  3. Podklady, šepsy
    Pro natírání podkladů, jako je třeba šeps, jsou nejlepší široké a ploché štětce z přírodních nebo syntetických materiálů, díky kterým lze na plochu rychle nanést větší množství materiálu.

  4. Vějíř
    Existují štětce, které mají, jak název napovídá, tvar rozevřeného vějíře. Typicky nezadrží mnoho barvy, jsou tedy vhodné spíš pro techniky suchým štětcem a jemné prolínání barev nebo různé další efekty. 

     
  5. Speciální štětce
    Speciální štětce jsou především pěnové z houbičky ve tvaru čtverců nebo koleček, dále vodní, které se jednoduše plní vodou a jsou určené zejména pro akvarel. Existují také tupovací štětce pro speciální efekty nanášení barvy kolmo k podložce.

Velikosti štětců

Dalším důležitým aspektem je velikost štětců, kterou výrobci označují hned několika způsoby. Lze se tak setkat se štětci, jež jsou značené počtem štětin (např. velikost 20/0, 10/0, 5/0, 000, 00 a 0) a jsou určené na malbu detailů. Narazíte ale i na klasické značení velikosti od čísla 2 až po široké podkladové (25 mm, 50 mm atd.). Někdy jsou rozměry uvedeny v palcích (např. 1").

Sady štětců pro malování 

Velkou výhodu, a to nejen cenovou, přináší sady štětců. Lze si díky nim vyzkoušet různé velikosti, tvary a podle toho zjistit, co Vám nejvíce vyhovuje. V sadách štěců pro malování obrazu bývají podkladové široké štětce, štětce střední velikosti i tenké štětečky k tvorbě detailů. 

Jak pečovat o malířské štětce?

Po ukončení malby byste neměli zapomínat umělecké nástroje pořádně očistit, čímž prodloužíte jejich životnost. U akvarelu je čištění jednoduché, štětce se vymývají pod tekoucí vodou, dokud neteče čirá. Štětiny se prokládají nehtem u palce ruky. Lze aplikovat také mýdlo na mytí štětců. Olejové barvy se dostávají dolů trochu hůř, po práci je nutné štětce otříit hadrem a ponořit do rozpouštědla nebo lakového benzínu. Poté následuje stejný postup jako u akvarelu. Umyté štětce je dobré zabalit do čistého papíru nebo nechat volně proschnout.