Vážení zákazníci, prodejna v OSTRAVĚ je pro Vás opět otevřena v klasické otevírací době.

Není tužka jako tužka

 

Jeden ze základních pracovních nástrojů pro každého výtvarníka - tužka. Nezáleží na tom, jestli jste architekt, profesionální výtvarník nebo se jen učíte kreslit, dobrá grafitová tužka je nezbytnou součástí veškerých uměleckých potřeb.

Jak ale poznáte dobrou grafitovou tužku od té méně dobré?

Ve skutečnosti budete pravděpodobně, stejně jako většina umělců, zkoušet postupně několik značek a tvrdostí, než najdete tu pravou pro Vaše potřeby.

Hledání těch nejlepších tužek, které oživí vaše náčrtky a návrhy, se může zdát náročné, ale většina z nich se týká osobních preferencí.

Jakmile zjistíte, která značka vám vyhovuje, můžete kombinovat různé tvrdosti tužky, abyste rozšířili své možnosti při skicování.

Pokud začínáte s experimentováním stínování a hledáním té pravé linie, bude pro vás dobrou volbou pořízení větší sady s několika různými tvrdostmi grafitových tužek. Časem zpozorujete, kterou tvrdost využíváte ke svému účelu nejčastěji a doplníte si sadu už pouze jednotlivými tvrdostmi. 

Tento graf ukazuje škálu tvrdosti pomocí klasické žluté tužky vyráběné českou společností Koh-I-Noor. 

Škála je široká - můžete si vybrat od těch nejměkčích 8B až po ty nejtvrdší - 10H.

Při výběru perfektní grafitové tužky je třeba nejprve vzít v úvahu styl kreslení. Technické kreslení a podrobné kresby s jemnými liniemi budou vyžadovat jiné tužky než ty, které se používají pro stínování a skicování postav.

Používáte v náčrtcích tmavé, silné čáry nebo dáváte přednost lehčím, tenčím tahům? 

Mějte na paměti, že většina výtvarníků používá více než jeden typ tužky. Ve skutečnosti mnozí výrobci prodávají sady grafitových tužek, které přicházejí s výběrem grafitových tužek v různých tvrdostí. 

Stupnice HB se pohybuje od 10H, tvrdé tužky, která zanechává jemné, světlé stopy, až po 9B, měkké tužky, která ve vysokém poměru grafitu zanechává výrazné a tmavé stopy. Zatímco každý výrobce dává každé tužce označení na stupnici, je to všechno relativní v rámci dané značky, pamatujte však, že tužka 6H od jednoho výrobce by mohla dát mírně odlišný tah než tužka 6H od dalšího výrobce.

Jakmile pochopíte typ čar, které můžete od svých tužek očekávat, můžete snadno sestavit sadu grafitových tužek, která pokryje vaše potřeby umělce.

Světové značky vyrábějící grafitové tužky:

Za výrobky KOH-I-NOOR HARDTMUTH stojí také řada úspěchů. Roku 1900 získala ikonická žlutá tužka 1500 prestižní ocenění na Grand Prix v Paříži a stala se nejznámější tužkou na světě. 

Můžete si pořídit velmi kvalitní grafitové tužky za velmi rozumné ceny, sady, které tato společnost nabízí, jsou v různých variantách, a tak si vybere opravdu každý.

 

 

K dispozici v různých sadách s celou řadou tvrodstí, Derwent je skvělý výběr jak pro začátečníky, tak pro profesionály. Můžete si vybrat mezi měkkými, středně tvrdými a tvrdými sadami v závislosti na vašich potřebách. Tužky lze lehce zaostřit, což umožňuje detailní práci i stínování.  Šestihranný tvar usnadňuje uchopení.

Mnoho umělců nedá dopustit na řadu grafitových tužek Staedtler. Jejich Mars Lumograf je známý svou konzistencí a odolností proti rozbití, díky čemuž jsou skvělé pro detailní práci. Velmi dobře se také mažou, což znamená, že na papíře nezůstanou žádné šmouhy. Standardní sada společnosti Staedtler poskytuje běžně tužky o tvrdosti: 6B, 5B, 4B, 3B, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H, 4H, což jsou velmi univerzální tvrdosti. 

 

Vyberte si i vy svoji oblíbenou značku, která splní vaše očekávání a začněte se postupně s tímto nástrojem zacházet. Mezi základní dovednost patří především správné ořezání tužky - ideálně žiletkou. Dobře poslouží také řezací nože, ořezávátko k těmto účelům potřebovat nebudete.